Kluby piłkarskie w Ekstraklasie

Post dodany przez TurFan · 20-10-21

Historia Ekstraklasy

Ekstraklasa to główne rozgrywki piłkarskie w Polsce. Liga została założona przez Polski Związek Piłki Nożnej latem 1927 roku, tuż przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości od Rosji i Niemiec. O nowe mistrzostwo rywalizowały kluby sportowe z całej Polski. W 1930 roku w pierwszym sezonie w ekstraklasie występowało 14 drużyn. Trzy z tych drużyn rywalizują do dziś: Warta Poznań, Legia Warszawa i Polonia Warszawa. Z biegiem lat wielu próbowało skopiować ten udany model.

Wojny światowe
II wojna światowa i lata okupacji niemieckiej, zakłóciły funkcjonowanie ligi. Z początkowych 14 drużyn zrobiło się sześć. Rozgrywki były zawieszane lub odbywały się z połączonymi drużynami.

Po II wojnie światowej rozgrywki wznowiono w 1946 roku z trzema przedwojennymi drużynami oraz kilkoma nowymi klubami, takimi jak Garbarnia, która przekształciła się w Górnik Zabrze i Wawel Kraków.

1990-2000
W 1990 roku polska FA zreformowała ligę, tworząc dwie grupy po 14 drużyn. Reforma ta trwała przez trzy sezony, a w 1993 roku została zlikwidowana.

Ekstraklasa została zreformowana w 1996 roku, z 18 drużynami podzielonymi na dwie grupy po dziewięć zespołów. Sześć najlepszych drużyn z każdej grupy kwalifikowało się do play-offów. Trzy najniższe zespoły z obu grup spadały do I Ligi.

Taki układ trwał do 2002 roku, kiedy to liczba drużyn została zwiększona do 24, a trzecia grupa liczyła 12 zespołów. System był taki sam jak poprzednio, sześć drużyn kwalifikowało się do play-offów, a trzy spadały na koniec sezonu.

Ten format obowiązywał do 2009 roku, kiedy to liczba klubów rywalizujących w fazie grupowej została zwiększona do 16, po cztery z każdej grupy kwalifikowały się do play-offów, a jeden spadał na koniec sezonu.

W 2013 roku wielkość ligi została zmniejszona do 16 klubów i jest rozgrywana w 28 rundach z przerwą zimową od 20 grudnia do 15 lutego. W 2014 roku również nastąpiła zmiana, z powrotem do 18 klubów, ale bez spadku i z 32 rundami rozgrywanymi przez 33 tygodnie bez przerwy zimowej.

2000-2010
W dekadzie 2000-2010 liga zmieniła się diametralnie. Polska liga była w rzeczywistości częścią międzynarodowej ligi zwanej Ekstraklasą. W skład tej ligi wchodziły drużyny zarówno z Polski, jak i z innych krajów. W 2004 roku, po konflikcie pomiędzy PZPN a spółką Ekstraklasa, w Polsce istniały dwie ligi mistrzowskie - jedna należąca do PZPN, a druga do ZPAK (Ekstraklasa). Po pewnym czasie obie strony doszły do porozumienia w sprawie połączenia dwóch lig w jedną.

2010-obecnie: Pierwsza polska superliga
W 2010 roku Ekstraklasa została przemianowana na I ligę i powstała nowa polska ekstraklasa (Polska Liga Futbolu). Początkowo liga składała się z 16 drużyn. W kolejnym roku dołączyły do nich dwie kolejne drużyny: Śląsk Wrocław i Arka Gdynia. Liga jest rozgrywką ciągłą, trwającą od marca do listopada, w której każda z drużyn rozgrywa łącznie 30 spotkań.

W pierwszych trzech latach w tabeli ligowej zachodziło wiele zmian, a żadna z drużyn nigdy nie zajęła miejsca niższego niż 10. Ponadto w ciągu tych trzech lat tytuł mistrzowski zdobyło pięć różnych drużyn: Wisła Kraków (dwukrotnie), Lech Poznań (dwukrotnie), Jagiellonia Białystok i Legia Warszawa.

polska ekstraklasa
Kluby piłkarskie w Ekstraklasie

Ekstraklasa - Mistrzowie i zdobywcy Pucharu Polski

Polska Ekstraklasa to najwyższa liga piłkarska w Polsce. Została założona 45 lat temu. Liga liczy 18 drużyn, z czego 16 bierze udział w rozgrywkach ligowych w każdym sezonie. Oto kilka najlepszych momentów z historii tej ligi:

  • Legia Warszawa - Mistrzowie Ekstraklasy, 2014/2015 r.
  • Śląsk Wrocław - zdobywcy Pucharu Ekstraklasy, 2016/2017.

To tylko kilka z wielu fantastycznych momentów, które miały miejsce w ciągu 45 lat historii polskiej Ekstraklasy.

Mistrzowie Ekstraklasy
W 45-letniej historii polskiej Ekstraklasy Legia Warszawa jest najbardziej utytułowanym klubem. Zdołali oni wywalczyć siedem tytułów mistrza Ekstraklasy.

Pierwszy tytuł Ekstraklasy w historii tej ligi został zdobyty przez Górnik Konin w 1977 roku. Od tamtej pory niemal co roku wyłaniany jest nowy mistrz.

Jednym z najlepszych momentów w historii polskiej Ekstraklasy był ten, w którym Legia Warszawa została mistrzem sezonu 2014/2015. To był siódmy raz, kiedy Legia Warszawa została mistrzem Polski.

Legia Warszawa jest również rekordzistą pod względem największej liczby zdobytych Pucharów Ekstraklasy: sześć z dziewięciu razy. Puchar Ekstraklasy jest przyznawany drużynie, która zajmie pierwsze miejsce w lidze i wygra dwa mecze z każdą inną drużyną w niej występującą.

Kolejny wielki moment z historii polskiej Ekstraklasy miał miejsce 20 października 2016 roku, kiedy to Śląsk Wrocław zdobył swój pierwszy w historii Puchar Ekstraklasy, pokonując u siebie przed swoimi kibicami Cracovię Kraków 4-2.

Zwycięstwo to świętowano w całej Polsce: Śląsk Wrocław z dnia na dzień stał się bohaterami narodowymi!

Zdobywcy Pucharu Ekstraklasy
Śląsk Wrocław to zdobywcy Pucharu Ekstraklasy, 2016/2017. W finale pokonali Legię Warszawa, 3-2. Puchar Ekstraklasy to krajowy puchar Polski rozgrywany co roku. Celem tych rozgrywek jest wyłonienie drużyny, która zostanie mistrzem Polski. Zwycięzca ligi automatycznie kwalifikuje się do kolejnej edycji pucharu. Aby wygrać te prestiżowe rozgrywki, Śląsk Wrocław musiał pokonać wszystkich przeciwników na swojej drodze do zwycięstwa.

Legia Warszawa to również utytułowana drużyna w historii polskiej Ekstraklasy. W sezonie 2014/2015 zostali mistrzami po raz pierwszy od 2003 roku i dzięki temu zakwalifikowali się do eliminacji Ligi Mistrzów UEFA.

Puchar Ekstraklasy od lat jest zdominowany przez polskie drużyny, gdyż od momentu jego powstania w 1998 roku nie wygrała go żadna inna zagraniczna drużyna.


Komentarze artykułu